Tudjuk, hogy mikrobiomunk hozzájárul az egészségünkhöz azáltal, hogy vitaminokat termel és küzd a fertőzésekkel. Ezáltal bármi, ami megzavarja a bélrendszerünkben lévő mikrobák egyensúlyát, betegségeket okozhat.
Szerencsétlenségünkre a bélbaktériumok számára a modern élet nem túl kedvező. Az antibiotikumok elpusztítják a jó és a rossz baktériumokat is, és nem osztják a feldolgozott élelmiszerek iránti szeretetünket. Ha ehhez hozzáadjuk a szennyeződéstől való félelmünket és a fertőtlenített, ülő életmódot folytató életünket, akkor egy egészen más környezetet kapunk, mint amilyenben a mikrobiomunk megfelelően fejlődne. Az eredmény? A változatosság hiánya.
Lehetséges-e helyreállítani a bélrendszer egyensúlyát?
A jó hír az, hogy már a következő étkezéssel elkezdheted megváltoztatni a bélflórát. A bélbaktériumok nagyon érzékenyek arra, amit eszünk, és szinte azonnal változnak, amint megváltoztatjuk az étrendünket.
Íme 14 tipp, amivel már most elkezdheted helyreállítani a bélflórád.
1. Legyen a tányérodon polifenolban gazdag élelmiszer
A polifenolok (pl. magvak, szőlő, sárgarépa, cékla, szilva, áfonya, eper, málna, ribizli, sütőtök) olyan növényi élelmiszerekben található vegyületek, amelyek nem szívódnak fel teljesen a vékonybelünkben. Ez azt jelenti, hogy táplálékká válnak a vastagbélben lévő mikrobák számára, amik prebiotikus, gyulladáscsökkentő, antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező anyagokká alakítják.
2. Rendszeres alvási rutin
A bélflórának is szüksége van az elegendő és pihentető alvásra, a változatos mikrobiom pedig elősegíti az egészségesebb alvást.
3. Hagyd el a szokásos nyugati étrendet
Egyre gyarapodnak a bizonyítékok a feldolgozott, magas cukor- és rostszegény modern étrend egészségünkre gyakorolt pusztító hatására.
4. Mozogj egy kicsit, de ne túl sokat
Az ezzel kapcsolatos tudomány valóban felgyorsult az elmúlt évtizedben. Tudjuk, hogy a testmozgás közvetlen hatással van a bélbaktériumokra, amelyek viszont javítják a szöveti anyagcserénket, a szív- és légzőrendszer alkalmasságát és az inzulinrezisztenciát. Szervezetünk azonban fenyegetésként érzékeli a túl sok nehéz testmozgást, ami stresszreakciót vált ki, így csökkenti bélflóránk diverzitását.
5. Duplázd meg a rostbeviteledet
A rost egyáltalán nem táplálék számunkra, de a bélflóránk virágzik tőle. Az alacsony rosttartalmú étrend jelentős visszaesést idézhet elő bélflóránk sokszínűségében, növelve a metabolikus szindróma és az elhízással összefüggő betegségek, a Crohn-betegség, a fekélyes vastagbélgyulladás, a betegség és a vastagbélrák kockázatát.
6. Űzd ki a hozzáadott cukrot az életedből
A hozzáadott cukor olyan, mint a rakéta-üzemanyag a mikrobiom számára. Ez jónak hangzik, de sajnos bizonyos baktérium-családokat arra ösztönöz, hogy „átvegyék az uralmat”, kiszorítsanak másokat, és az addig meglévő egyensúlyt kibillentsék.
7. Kezdj erjesztésbe
Az emberek évezredek óta fermentálják ételeiket és italaikat. A fermentációs folyamat aktiválja az immunglobulinokat, antibakteriális peptideket. Ezek együttesen antioxidáns, vérnyomáscsökkentő, antimikrobiális és egyéb bioaktív hatásúak.
8. Kapcsolat a kedvenceddel
A legtöbbünknek azt mondták, hogy mossunk kezet, miután játszottunk szőrös barátainkkal. Most viszont úgy tűnik, hogy egy kisállat, a kórokozókkal együtt, nagyszerű lehet mikrobiomunk számára, csökkentve az allergia és az elhízás kockázatát.
9. A kosz a barátunk
A mikrobákban gazdag környezetben, például egy farmon felnőve megvédheted a gyermekedet a krónikus betegségektől. Felnőttként ugyanúgy hasznos lehet, ha bélflórád találkozik egy ilyen közeggel.
10. Dobd ki a mesterséges édesítőszereket!
A mesterséges édesítőszerek nem veszélyesek, de glükóz intoleranciát okoznak azáltal, hogy megváltoztatják a bél mikrobiómát.
11. Hagyd abba a takarítást!
A baktériumok iránti gyűlöletünk nagy üzlet. Végtelen mennyiségű antibakteriális tisztítószert kínálnak, amellyel átitatjuk magunkat és lakásunkat. Bár nem ésszerű a koszos konyha padlójáról elfogyasztani a vacsorát, nem szükséges 5 percenként fertőtleníteni a kezed vagy a munkafelületet.
12. Egyszerűsítsd meg az életed
Hát nem hihetetlen, hogy egy érzelem milyen hatással lehet a testünkben lakó lényekre? Amikor stresszesek vagyunk, testünk hormonok koktélját bocsátja ki, amelyek felkészítenek bennünket a harcra, ami katasztrofális hatással van bélflórára.
13. Koplalás
Furcsának tűnik, hogy segíthetünk a bélflóránknak azzal, hogy koplalunk, de ha nem eszünk, akkor az a bélnyálka mennyiségének növekedésével jár, ami jó dolog. Mindez a bélbolyhok hosszára nézve okoz változást, amely viszont elősegíti a tápanyagok felszívódását.
14. Fertőzés kezelése
Sokféle féreg, parazita és egysejtű kórokozó létezik, amelyek megfertőzhetik a beleinket. Néha nem okoznak tüneteket, máskor viszont véget nem érő problémákat zúdítanak ránk. Derítsd ki, hogy van-e valamilyen fertőzésed, és kezeld azokat.
Plusz egy tippnek nekünk is van egy javaslatunk. Ez pedig nem más, mint nézd meg termékeinket, válaszd a neked a legoptimálisabb és napi 1 kapszulával támogasd meg bélflórádat.