A fő energiaszolgáltató az élelmiszer, és bár minden élelmiszer energiát ad, nem minden élelmiszer befolyásolja egyformán az energiaszintet. Megvizsgáljuk, hogy az ételválasztásod hogyan befolyásolhatja, hogy az elfogyasztott étel felpörget vagy éppen lefáraszt, és hogyan tudod fenntartani az energiaszintedet néhány apró étrendi változtatással!
6 tipp, hogy hogyan étkezz az ideális energiaszint eléréséért
1. Részesítse előnyben az összetett szénhidrátokat
A szénhidrátok fő funkciója, hogy minket és bélmikrobáinkat energiával látják el. Amikor szénhidrátot eszünk, azok glükóz (más néven cukor) egységekre bomlanak le, kivéve a rostokat, amelyeket a bélbaktériumok bontanak le. A szénhidrátoknak két fő kategóriája van; egyszerű és összetett szénhidrátok.
A névhez híven az egyszerű szénhidrátok könnyen lebonthatók. Az egyszerű szénhidrátokban gazdag élelmiszerek (például csokoládé, keksz, édességek, cukros gabonapelyhek és fehér kenyér) elég gyorsan energiát adnak, de az energia nem tartós, így röviddel utána „összeomláshoz” vezethet.
Az összetett szénhidrátok lebontáshoz több időre van szükség, ami azt jelenti, hogy az energia lassabban szabadul fel, és így hosszabb ideig tart. Ezen szénhidrátok közé olyan élelmiszerek tartoznak, mint a zab, a quinoa, az árpa stb. és a gyökérzöldségek, mint az édesburgonya. A komplex szénhidrátok jellemzően értékes rostforrások is, amelyek táplálják az éhes bélbaktériumokat is.
2. Vedd figyelembe az adagokat
Fáradtnak és lomhának érzed magad egy nagy étkezés után? Minél nagyobb adagot fogyasztasz, annál több vér távozik más szervekből a belekbe. Ez lassíthatja más testi folyamatokat, ami olyan problémákhoz vezethet, mint a fáradtság. Próbáld meg kisebb adagokra osztani az ételeket, különösen azokat, amelyek magasabb szénhidrát- vagy zsír tartalmúak.
3. Okosan a nasival
A rágcsálnivalók feltölthetik az energiaszintet az étkezések között, így elkerülhetjük a bosszantó energiazuhanást. Ha a szénhidrátokat fehérjével vagy egészséges zsírral kombináljuk, az lassíthatja az energia felszabadulását, ami stabilan tartja az energiaszintet, és hosszabb ideig jóllakottságot biztosít. Gondoskodj tehát arról, hogy amit rágcsálsz az rostban, egészséges zsírokban és/vagy fehérjében gazdag.
4. Koffeint csak reggel
Köztudott, hogy a kávé segíthet leküzdeni a fáradtságot, emellett kiváló forrása az antioxidánsoknak és a polifenoloknak, amelyek jótékony növényi vegyületek. Azonban túl sok is lehet a jóból, és a koffein befolyásolhatja az alvás mennyiségét és minőségét, ami viszont befolyásolja általános energiaszintünket. Ezt szem előtt tartva érdemes csak reggelre korlátozni a koffein fogyasztást, hogy az ne zavarja az alvást.
5. Hiányosságok azonosítása
Bizonyos tápanyagok, mint például a vas és a B12-vitamin fontos szerepet játszanak az energiaszint támogatásában, ezek hiánya pedig vérszegénységhez vezethet, melynek leggyakoribb tünete a fáradtság és gyengeség.
Vasra és B12-vitaminra van szükség a vörösvérsejtek létrehozásához, amelyek fontosak az oxigén szállításához a szervezetben. Azok, akik 100%-ban növényi alapú étrendet fogyasztanak, azaz vegánok, nagyobb a kockázata a vérszegénység kialakulásának, mivel a vas és a B12-vitamin fő forrásai a húsok és az állati termékek.
6. Vigyázz a bélflórádra
A bélbaktériumok fontos szerepet játszanak az elfogyasztott élelmiszerek lebontásában és emésztésében, továbbá az energia és tápanyagok felszívódásában. Éppen ezért nem nem meglepő, hogy a fáradtság tünetei összefüggésben állnak a bélbaktériumok bizonyos fajtáinak szintjével.
El kell fogadnunk azt, hogy időről időre mindenkinél előfordul az alacsony energiaszint, de erőt adhat az a tudat, hogy rengeteg egyszerű módja van ennek leküzdésére. Próbálj meg megvalósítani néhányat a fenti alapelvek közül néhányat, és nézd meg, hogy ezek milyen pozitív hatással vannak.
Erre ideális megoldást nyújt a Gastrodem+PRO, amely amellett, hogy hozzájárul az optimális emésztéshez, támogatja és egyensúlyban tartja a bélflórát.