Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Hogyan tesznek jót a háziállatok a bélrendszerünknek?

Hogyan tesznek jót a háziállatok a bélrendszerünknek?
Ha van házi kedvenced az otthonodban, akkor tudod, hogy jelentős interakció van közted, az otthoni környezeted és az állatkáid között. Bár rengeteg boldogságot okoznak nekünk, és köztudottan csökkentik a stresszt, javítják mentális állapotunkat, még mindig csak a felszínt kapargatjuk abban a témában, hogy hogyan hatnak egészségünk minden területére.

Háziállat mellett nőttél fel?

Újszülöttként, a gasztrointesztinális szakasz mikrobiális építése elengedhetetlen folyamat, mert ami a korai életszakaszban történik, az jelentős hatással van a jövőbeli egészségre. Bár sokan higiéniai, biztonsági, asztmás vagy allergiás okokból kerülik az állatokat, a kutatások azt mutatják, hogy a kisállatoknak való kitettség korai életkorban jótékony környezeti hatást gyakorolhat a csecsemők bélflórájára. Úgy tűnik, hogy a házi kedvencekkel való korai érintkezés serkenti a gyermek immunrendszerét, így kevésbé valószínű, hogy későbbi életében túlzottan érzékeny lesz. Így bizonyíték van arra, hogy a kutyákkal történő korai érintkezés pozitívan befolyásolja az atópiás dermatitist, más néven ekcémát a gyermekeknél. 

Mi a helyzet az otthoni általános felületekkel?

A kutyák és macskák jelenléte hatással lehet az otthoni környezetre is. A házipor mikrobiális összetételének vizsgálata során a baktériumközösség gazdagsága, az egyenletesség és a diverzitás nőtt minden kutyatartó háztartásban. Ami rendkívül érdekes az az, hogy a kutyás otthonokban a por kevesebb gombafajt tartalmazott, ami arra utal, hogy bizonyos esetekben a kutyáknak lehet valamilyen védő hatása ezekkel a baktériumokkal szemben.

Bár a háziállatok sokféle mikrobához járulnak hozzá a háztartásban, nem mindegyikért ők a felelősek. Így kiderült, hogy a gonosz baktérium nemzetséghez tartozó Pseudomonas leggyakrabban a konyhai és fürdőszobai mosogatókban van jelen. Ezek a baktériumok növelik a bélpermeabilitás és a gyulladás kockázatát. 

Más kutatások pedig arra világították rá, hogy bizonyos baktériumok jelen vannak például a zuhanyfüggönyön és más olyan felületeken, amelyek ritkán találhatók meg az otthon más részein. A terület használata, a lakásban tartózkodók száma, a takarítás gyakorisága, valamint a szóban forgó terület páratartalma, hőmérséklete és fényereje befolyásolja azt, hogy mi élhet, szaporodik vagy éppen elpusztul.

A konszenzus az, hogy a háziállatokkal és a minket körülvevő környezettel közös osztozunk, és ezek állapota valóban befolyásolják egészségünket és jólétünket. Sokkal többet kell még megtudni arról, hogy a házi kedvencek milyen hatással vannak az emberi bélflórára, és milyen tényezők (fajta, szőrhossz, kinti vagy benti) befolyásolják hatásukat. Nekünk kötelességünk házi kedvenceink egészségének megőrzése, hogy saját mikrobiomjuk is képes legyen gyarapodni és ugyanúgy egyensúlyban legyen. 

A bélrendszer egészségének megőrzésének kulcsa az egyensúly és az, hogy minél több jó és kevesebb rossz baktériumot tartalmazzon. 

Sokat tehetsz bélrendszered egészségéért és bélflórád egyensúlyáért akár van háziállatod akár nincs. Rajtad ne múljon! Válogass termékeink közül és egészítsd ki étrended a bélflórád számára szükséges mennyiségű tápanyaggal.